Vi søger førstehjælpsinstruktører

01. oktober 2025

Er du uddannet førstehjælpsinstruktør, og vil du undervise for Røde Kors, så er det dig, vi leder efter.

Der er stor efterspørgsel på førstehjælpskurser i Aarhus, og Røde Kors Aarhus ønsker derfor at udvide vores instruktørkorps.

Vi vækster på vores salg af kurser til virksomheder, derfor søger vi primært dig, som også har mulighed for at undervise i hverdagene. Derudover, underviser vi i færdselsrelateret førstehjælp hver weekend, og der kan også være mulighed for at undervise andre hold fx grund- og udvidede kurser eller førstehjælp til børn.

Vi forestiller os, at du kan undervise minimum én gang om måneden, meget gerne mere.

Dine muligheder og opgaver

Du får mulighed for, at

  • blive en del af et engageret korps af førstehjælpsinstruktører i Aarhus
  • være med til at præge og udvikle førstehjælpsundervisningen hos Røde Kors Aarhus
  • udvikle mulighederne for undervisning på arbejdspladser
  • undervise og administrere egne hold
  • Fleksibilitet i forhold til arbejdstider

Din profil

Vi forventer, at du

  • er certificeret førstehjælpsinstruktør via Dansk Førstehjælpsråd
  • har lyst og energi til at indgå i førstehjælpsteamet i Aarhus
  • kan undervise både hverdage og weekender
  • kan undervise minimum én gang om måneden
  • er god til at arbejde selvstændigt og går til opgaverne med godt humør og brænder for at gøre en forskel
  • Er fleksibel i forhold til arbejdstider

Din kommende arbejdsplads

Røde Kors Aarhus er en selvstændig afdeling af Røde Kors i Danmark. Afdelingen er ledet af en bestyrelse på 11 personer. Førstehjælpsundervisningen vil primært foregå hos virksomheder eller i FO-byen i Aarhus.

Dine ansættelsesvilkår

Vi tilbyder

  • Løn i henhold til finansministeriet lønsats for timelønnede undervisere
  • Fleksibilitet i.f.t. placering af undervisningen

Ansøgning og yderligere oplysninger

Ønsker du yderligere informationer, er du velkommen til at kontakte Peter Poulsen ppvib@dadlnet.dk.

Stillingerne ønskes besat snarest muligt, så tøv ikke med at henvende dig. Der er løbende ansøgningsfrist.