Om Mindemakker 

Røde Kors Aarhus har startet indsatsen Mindemakker i samarbejde med Aarhus Kommune samt Hestehavehusene i Højbjerg og Kongsgården i Viby. 

I Danmark får omkring 21 personer hver dag stillet en demensdiagnose. Det svarer til 8000 nye tilfælde årligt, og antallet forventes at stige. En person med demens isolerer sig ofte og lukker sig ind i sig selv. Det kan være både hårdt og ensomt. Hermed er behovet for samvær, aktivitet og menneskelig kontakt stort. Formålet med Mindemakker er at opfylde dette behov.  

Frivillige tilbyder omsorg til mennesker, der helt eller delvist har en følelse af at miste noget af sig selv. Gennem hyggeligt selskab, kan vi skabe velvære og muligvis vække genkendelse hos den demensramte borger. Dette kan realiseres gennem musik, en gåtur i skoven, duften af en nybagt kage eller et besøg af en glad hund. Samværet opstår på baggrund af fælles interesser. 

 

Bliv frivillig 

Som frivillig mindemakker bliver du fra start klædt på til indsatsen. Du får mulighed for at få indsigt i, hvad sygdommen indebærer samt hvilke tilgange, du kan anvende i samværet med en person med demens. I samarbejde med plejehjemmet, finder I aktiviteter, der passer til dig og dine interesser, så du også kan føle dig tryg i samværet. 

Som frivillig mindemakker ser vi gerne, at du: 

  • har lyst og mulighed for at være frivillig i mindst et halvt år.  
  • er nærværende og engageret i samværet med et andet menneske. 
  • er ansvarsbevidst og mødestabil. 
  • er nysgerrig, opsøgende og kan tage initiativ til at holde en aktivitet eller samtale i gang.